Date generale

Localiatea MEREI – resedinta administativa a comunei, este relativ tanara , infiintata dupa 1820 . Originea denumirii se afla in adjectivul slavon ,, mereu,, (codru des). Dictionarul explicativ al limbii romane retine ca o forma a adverbului ,,mereu,, si cuvantul ,,merei,, – ,, fara ragaz, neincetat, continuu,,.
Cele 6700 de persoane care formeaza populatia stabila a comunei, se ocupa cu agricultura, cresterea animalelor si viticultura , iar o mica parte asigura serviciile in turism .
Scoala cu clasele I-VIII Merei dateaza de peste 100 de ani. La inceput a functionat numai cu 2 sali de clasa construite in anul 1909. Pe masura ce populatia scolara a crescut, la aceasta s-au adaugat, in anul 1964, patru sali de clasa urmand ca in anul 1974 sa se construiasca ultimile doua sali. In anul 2007 au inceput ample lucrari de reabilitare a localului care s-au finalizat in septembrie 2011. In prezent scoala se bucura de un local modern, cu sali de clasa spatioase, cu laborator de informatica conectat la internet, cu dotari si utililitati moderne. Din satele Ograzile, Monteoru, Valea Putului, unde functioneaza scoli cu clasele I-IV vin elevi la cursurile gimnaziale. De-a lungul anilor elevii scolii noastre au frecventat si abosolvit cursurile unor licee si scoli profesionale din Buzau si alte orase din tara. Absolventii sunt, majoritatea, muncitori calificati. Un numar insemnat de elevi reprezinta mandria scolii fiind aboslventi ai invatamantului superior, activand in prezent in toate domeniile vietii economico-sociale.
Scoala Merei cu statut de scoala cu personlitate juridica are in componenta urmatoarele structuri:

• • SCOALA PRIMARA MONTEORU – MOMENTAN SUSPENDATA
  • • SCOALA PRIMARA OGRAZILE